SunExpress Hava Yolları

Sunexpress’in kuruluşu tam anlamıyla Türk ve Alman sivil havacılık liderlerinin ortaklığından oluşmuş. SunExpress, dünyanın en önemli havayolu şirketleri olan Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortaklığında 1989’da Antalya’da kuruldu. Sunexpress ilk uçuşunu 1990 yılında gerçekleştirmiş.

Check in Kuralları

Alman ortaklığının etkisiyle Alman disiplini uygulanıyor olsa gerek: Sunexpress yolcuları check-in için -iç ve dış hatlar fark etmiyor-uçuştan en az 2 saat önce SunExpress Check-in kontuarlarında bulunmaları gerekli. Elbette kurumun resmi web sitesinden online check-in yapmak mümkündür. Ama maalesef belirtmeliyiz ki online check-in işlemlerinde koltuk seçimi yapılamıyor.

Bagaj Kullanımı

Pek çok havacılık kurumunda olduğu gibi Sunexpress’te de EU havacılık kurallarınca bagaj başına maximum ağırlık limiti 32 kg’dır. 2 yaşından küçük olan çocukların ise ücretsiz bagaj hakkı 10 kg. Pusetler, çocuk arabaları, çocuk araba koltukları ve bebek seyahat yatakları, ekstra ücret alınmadan taşınır. Ücretsiz bagaj hakkının aşılması durumunda fazla ağırlık için istikamet ve kg başına 10 Euro yolcudan tahil edilir. Sunexpress’in iç hat uçuşlarında yolcu başına düşen bagaj hakkı 15 kg’dir. Fazla bagajınız için kilogram başına 6 TL ücret ödersiniz.

Uçak İçi Eğlence Sistemi

Sunexpress yolculuklar sıkıcı geçmesin diye yeni bir sistem geliştirme yolundaymış. Bu yeni sistem içindeki yolcular, SunClassic, SunEco ve SunPremium’dan herhangi birini kendi bütçelerine uygun biçimde seçebilecek. Böylece uçak içi eğlenceye, kablosuz bağlantıyla tablet ya da akıllı telefonları ile doğrudan ulaşacaklarmış.

Loyalty Programı

Uçan kuş misali sık sık uçan SunExpress yolcuları düşünülerek tasarlanmış bir sistem var: SunPoints. SunPoints program kapsamında kazandığınız puanları hemen kaydettiremeseniz bile, 3 aylık dönemdeki tüm uçuşlarınızda geriye dönüp kaydettirebilir ve puan kazanabilirsiniz. Bunun için yolcuların bilet alırken veya check-in sırasında SunPoint üyesi olduğunu bildirerek uçuş puan ve millerine kavuşabilirler. SunPoints Orange Kart sahipleri, SunExpress bileti satın alırken %25 ek puan kazanır.

Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Evcil hayvanlarınızla seyahat etmek mi istiyorsunuz? Sunexpress’e 3 iş günü öncesinde özel rezervasyon yaptırmalısınız. Ve elbette AB seyahat hükümlerine uyulması şart koşuluyor. Yürürlükteki yönetmeliklere uyulması ve resmi sağlık belgeleri dahil gerekli bütün evrakların bulundurulması yolcu sorumluluğu dahilinde. Sevimli dostlar, yalnızca bir yolcunun refakatinde aynı uçakla seyahat edebilirler. Dış hatlar için, taşıma aparatları dahil olacak şekilde ağırlığı 6 kg’yi geçmeyen kedi ve köpekler, kabinde gidiş için 20, gidiş-dönüş için 40 Euro’ya taşınabiliyor. Eğer evcil hayvanınız 6 kg üzerindeyse gidiş için 75, gidiş-dönüş için 150 Euro ödemek zorunda kalırsınızç Yolcuların güvenliği ve rahatlığı açısından, kabinde belirli sayıda hayvan taşınmasına izin verilmektedir. Sunexpress’in evcil Hayvan taşıma kurallarınca, minik dostlarınız ancak; sıvı sızdırmayan, hava alan, 55x40x20 cm boyutlarındaki kafes ya da evcil hayvan taşıma aparatlarında taşınabilir. Biletinizi alınırken evcil hayvanınızın da beraberinizde olduğunu belirtin. Muhabbet kuşunuzu yanınıza alabilirsiniz, tabii 10 Euro karşılığında. İç hatlar uçuşlarında evcil hayvanlar, yolcunun gözetiminde ve sorumluluğunda uçağa kabul edilir. Evcil hayvan tanımıyla yalnızca köpek, kedi, muhabbet kuşu ve küçük kaplumbağalar kabine girer. Kabin içinde taşınacak olan minik dostlarınız, kilitlenebilen, havadar, sıvı sızdırmayan ve 55 x 40 x 20 cm ebatlarındaki kafesler içinde taşınır. Bu kafes ve çantaların en fazla 6 kg olması gerekir. Hem kendinizin hem de sevgili evcil hayvanınızın sıkıntıya düşmemesi için önceden sıkı önlemler almanızda fayda var.