İsviçrenin Kültür Başkenti Zürih

işviçre‘nin en büyük şehirlerinden olan Zürih, Avrupa’nın en önemli ticaret ve finans merkezi olmasıyla popülaritesini artırıyor. Zürih gezilecek yerler listesinde şehrin tarihi ve coğrafi dokusunu simgeleyen pek çok turistik değer bulunuyor.

Zürih Gezilecek Yerler Listesi

Ekonomik ve kültüre zenginliği ile öne çıkan Zürih, İsviçre’nin lokomotif şehri olarak da biliniyor. İsmini Zürih Gölü‘nden alan şehir, turistik çekiciliğini bünyesinde barındırdığı gelişmiş ve modern yaşam olanakları sayesinde sağlıyor. Gün aşırı düzenlenen uçak seferleri sayesinde rahat bir yolculuk geçirerek siz de şehre gelebilir, tarihi ve doğal güzellikleri görebilme şansı elde edebilirsiniz.

1. Lindenhof

Zürih şehrinin bir alt bölgesi olan Lindenhof, Limmat Nehri’nin doğu kıyısında yer alıyor. Tarihi bir merkez özelliğine sahip olan bölge Türkçe’de “Ihlamur Ağacı Bahçesi” anlamı taşıyor. Bölgeye, özellikle de merkezi konumda bulunan ve eşsiz şehir manzarası sunan Lindenhof Tepesi, cezbedici bir görünüm kazandırıyor. Roma ve Karolenjler döneminde şehrin yerleşimine katkıda bulunan tepeye çıkarak ağaçların gölgesi eşliğinde şehri izleyebilirsiniz.

2. Fraumünster Kilisesi

Alma Kralı Lois tarafınca M.S 853 yılında inşa edilen Fraumünster Kilisesi, Roma mimarisinin en güzel örneğini yansıtıyor. İsviçre’nin en önemli görkemli yapıtlarından olan kilisenin üzerine eklenilen vitraylar, şehri otantik bir atmosfer içerisine dahil ediyor. Münsterhof Meydanı‘nda konuşlanmış olan mimari yapıtın bir diğer dikkati çeken yanını ise üzerinde görülen mavi uçlu kule oluşturuyor. Eşsiz detaylara sahip olan kiliseye uğrayarak Zürih gezilecek yerler turunuza tarihi bir anı kazandırabilirsiniz.

3. Grossmünster (Great Minster)

İkiz kuleleriyle dikkati çeken Protestan Kilisesi Grossmünster (Great Minster), “Büyük Manastır” anlamına geliyor. 16. yüzyılda Charlemagne’nin inşa ettiği yapıtın kulelerine çıkabilmek için 187 basamaklı merdivenleri kullanmak gerekiyor. Şehrin Grossmünsterplatz caddesine geldiğinizde Tasarımında Romaneks tarzı bir bakış açısının benimsendiği bu kiliseyi görmenizi tavsiye ederim.

4. Bahnhofstrasse

Dünyaca ünlü mağazalarla çevrelenmiş olan Bahnhofstrasse Caddesi, Zürih’in en pahalı ve lüks bölgeleri arasından öne çıkıyor. Hareketli ve renkli bir havası olan cadde, Bahnhofplatz’dan başlayarak Bürkliplatz bölgesinin sonuna kadar uzanıyor. H&M, Cartier, Chanel, Apple Store ve Bvlgari gibi ünlü markaları görebileceğiniz caddede ister doyasıya gezebilir isterse zevkinize göre alışverişler yapabilirsiniz.

5. Kunsthaus Zürich

Orta Çağ’dan 20. yüzyıla kadar pek çok tarihi döneme özgü eserler barındıran Kunsthaus Zürich (Museum of Fine Arts, Güzel Sanatlar Müzesi), Nisan 1910 yılından beri turistlere ev sahipliği yapıyor. Kültür merkezi niteliği taşıyan müzede; Picasso, Beckhmann, Corinth ve Chagall gibi önemli şahsiyetlerin resimleri karşınıza çıkıyor. Şehir merkezinden bineceğiniz 3. numaralı tramvay ile Heimpl semtine ulaşabilir ve bölgede bulunan tarihi müzeyi daha yakından görebilme fırsatı yakalayabilirsiniz.

6. St. Peterskirche

Tarihi temeli 8. yüzyıla kadar giden St. Pettskirche, şehrin en köklü kiliselerinin başında geliyor. Sonradan eklenilen Gotik tarzdaki nefi ve çan kulesi, mimari yapıtın daha eşsiz bir görünüme bürünmesine neden oluyor. Tarihi kilise ayrıca 8.7 metre yüksekliğine sahip olan görkemli saatiyle de ün kazanıyor. Avrupa’nın en büyük kilise saatine sahip olan eşsiz eseri, Zürih gezilecek yerler çizelgenize ekleyebilir ve Lindenhof’a geldiğinizde de ziyaretini gerçekleştirebilirsiniz.

7. İsviçre Ulusal Müzesi

Museumstrasse semtinde bulunan İsviçre Ulusal Müzesi (Landesmuseum, Swiss National Museum), 1898 yılından günümüze değin İsviçre geleneklerine tanıtan geniş koleksiyonuyla dikkatleri çekiyor. Göz alıcı bir tasarıma sahip olan müzede, tarihi uzantısı prehistorik çağlardan 21. yüzyıla kadar giden geniş antropoloji bölümüne yer veriliyor. Gustav Gull isimli mimarın tasarladığı müze, içerisinde taşıdığı tarihi eserlerinin yanı sıra dış tasarımıyla da sanatsal önemini vurguluyor.

8. Uetliberg

Zürih Kantonu’nda yer alan Uetliberg Tepesi,  şehrin benzersiz siluetini izleyebilmenize aracılık ediyor. 873 metre yüksekliğe sahip olan tepe, Zürih Gölü‘nü tam üst noktadan görüyor. Tunç devrinde askeri amaçlı kullanılmış olan coğrafi güzellik, 1644 yılından beri de gözlem yeri olarak tercih ediliyor. Muazzam bir görüş alanı olan tepeye çıkarak İsviçre Alpleri’ni seyredebilir veya şehir manzarası eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz.

9. Zürich Zoologischer Garten

Doğal yaşam merkezi olarak bilinen Zürich Zoologischer Garten, nesli tüketmekte olan hayvanların çoğalmasını sağlayarak yeniden doğaya kazandırmayı amaçlıyor. Hayvanat bahçesinde kızıl pandalardan kar leoparlarına kadar pek çok hayvan yaşamını sürdürüyor. Zürichbergstrasse semtinde yer alan bahçenin içerisinde üstelik hayvan haklarından çevrenin korunmasına kadar pek çok alanda workshoplar organize ediliyor.

10. Zürih Gölü

İsviçre’nin Zürich, Schwyz ve St. Gallen kantonlarıyla çevrili olan Zürih Gölü (Lake Zurich), şehrin güneydoğusunda bulunuyor. Linth Nehri’nin buzul, moren ve kaya gibi farklı etkenler sonucu kapanmasıyla ortaya çıkan gölün üzerindeki Ufenau ve Lützelau ismindeki adalar da doğal güzellikleriyle büyülüyor. Maviliğin ve yeşilin huzur verici etkisini tatmak için Zürih gezilecek yerler rotanızda bu muazzam göle yer vermelisiniz.

11. Zürih Opera Binası

Falkenstrasse bölgesinin ve şehrin sanatsal yapısına ışık tutan Zürih Opera Binası (Opernhaus Zürich), mimarisi ve kendine özgü akustiği sayesinde turistlerin üzerinde büyük bir intiba bırakıyor. 1925 yılına kadar drama, opera, müzik gibi aktiviteler için çalışma gösteren yapıt, muhteşem tasarımını duvar ve taban döşemeleriyle göz önüne çıkartıyor. Dizaynını Viyanalı Ferdinand Fellner ve Hermann Helmer isimli mimarların üstlendiği binada 1834 yılından beri sanatsal faaliyetler düzenleniyor.

12. Zurich Altstadt

Şehrin ilk yerleşim yeri olarak bilinen Zurich Altstadt, Almanca’daki “Eski Şehir” anlamıyla örtüşüyor. Günümüzde ayrı bir idare yönetim birimi olarak işlevini sürdüren bölgede klasik ve modern unsurlar iç içe kullanıldığı için farklı bir harmonik görüntü ile karşılaşılıyor. Bünyesinde yer alan tarihi kalıntılar, mağazalar, kafeler ve restoranlar ise Old Town bölgesinin hareketli ruhunu açığa çıkartıyor.

13. Rietberg Museum

Kültür ve sanatseverlerin uğrak noktası olan Rierberg Museum, bünyesinde tarihi uzantısı M.Ö 2. ve 3. yüzyıla kadar inen köklü eserler barındırıyor. Gablerstrasse caddesinde kurulu olan müzede; Afrika, Asya ve diğer Avrupa dışı pek çok ülkenin sanatsal koleksiyonları sergileniyor. Çin ve Batı- Orta Afrika ülkelerine ait başyapıtlara ev sahipliği yapan müzeyi ziyaret saatlerini göz önünde bulundurarak istediğiniz zaman gezebilirsiniz.

14. Zürih Botanik Bahçesi

Bahçe mimarı Fred Eicher aracılığıyla 1972-1977 yılları arasında yapılan Zürih Botanik Bahçesi (Botanical Garden of the University of Zurich), yemyeşil uzanan görünümü sayesinde içinizde huzur verici bir etki uyandırıyor. 53.000 metrekarelik bir alan üzerinde kurulu olan bahçede 8000 civarında olan bitki türü varlık gösteriyor. Zollikerstrasse caddesinde bulunan botanik bahçeye ailenizle veya yakınlarınızla gelerek doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

15. Wasserkirche (Water Church)

Old Town bölgesinin merkezi noktasında rastlanılan Wasserkirche (Water Church), Limmat Gölü’nün doğal dokusu ile mükemmel bir görünüme bürünüyor. Augusto Giacometti’nin dekore ettiği kilise, ilk bakışta yüksek tonozlu tavanı ve karmaşık vitray pencereleri sayesinde beğeni topluyor. Zürih gezilecek yerler içerisinde yer alan kilisenin ön cephesindeki ünlü Zwingli Bronz Heykeli de turistleri bir hayli hayrete düşürüyor.

Zürih’te gezilecek diğer yerler

Yukarıda adı geçen yerler Zürih gezilecek yerler listenize ilk planda eklemeniz gereken noktalar. Zürih’te yeteri kadar vakti olan gezginler listelerine şu noktaları da ekleyebilirler:

Migros Museum für Gegenwartskunst, Rathaus, Giacometti Murals, Centre Le Corbusier, Limmat, Museum Bellerive, Niederdorf,Museum Gestaltung ve Museum of Design.

hızlı bilet, mobil bilet, bilet e, seyahat biletleri, uçak bileti ucuz ekonomik, bilet bilet, bilet satış sitesi, biletin,
uçuş arama siteleri, hızlı bilet al, online bilet hattı, e bilet al, bilet sitesi, bıletı, uçak bileti ucuz ekonomik,
ucakbıletı, ekonomik uçuş, bilet arama, uçak al, ucuz billet, uçak biletini öne alma, türkiyeye ucak bilet fiyatlari, ucuza bılet,
en uygun uçuş sefeleri, ucuz uçak bıletlerı, uçak firmaları ve fiyatları,
yurtiçi uçak, uçuş ara bul, uygun uçak, ucak biketi, uçak bileri, amerika uçak bileti,ucuz bile, uçak ara, çak bileti, indirimli bilet, onlıne ucak bıletı,
uçak seferi ara, uygun uçuş ara, uzun uçak bileti, ucakbilet, uçak seferi, uçakbilet, uçkbileti,
uçak bileti bak, uçak arama, uçak bilei,hava yolları bilet, uçak bilti,
ucuz uçak firmaları, uçak b, uçal bileti, en iyi uçak bileti, bilet bul uçak, ekonomikbilet, uçak siteleri, uak bileti, ucuz uçuş ara, u bilet, uçak bieti,
hollanda uçak bileti, bilet al uçak bileti, bilet ara uçak, ucuz uçak bileti bul, uçak saatleri, bilet rezarvasyon, uçak ileti, tüm uçak bileti, indirimli uçak bileti al, uygun uçak fiyatları,

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın